נדלקה לי נורת מצבר ברכב, מה לעשות?

מערכת המצבר | 29 בדצמבר 2020 | זמן קריאה: 01:30 דק'


לנורות החיווי ברכב יש תפקיד חשוב – להודיע על בעיה באחת המערכות או להתריע לפני שהיא מתרחשת. נורת האזהרה של המצבר, שצורתה היא מלבן ובתוכו הסימנים פלוס ומינוס, מצביעה על תקלה אפשרית בחשמל. בניגוד למנהג הידוע – בו אנו ממשיכים לנסוע למרות נורת אזהרה ברכב בתקווה שזו תכבה מעצמה – נורת מצבר היא סימן לכך שבעוד זמן לא רב, אפילו מספר קילומטרים בודדים, הרכב פשוט יעצור.

על מה מעידה נורת אזהרה מצבר

נורת מצבר דולקת בנסיעה מעידה על אחת משתי בעיות: מצבר לא תקין או אלטרנטור לא תקין. לעיתים די רחוקות הבעיה היא בחיווט לקוי – פגם בחוטים המחברים בין האלטרנטור למצבר, כמו קורוזיה או קרעים. הקשר בין המצבר לאלטרנטור הוא קריטי, וללא אלטרנטור תקין הרכב לא יוכל לנסוע – האלטרנטור מעביר את הזרם החשמלי למצבר. בעוד תקלה במצבר היא עניין פתיר ופשוט יחסית שניתן לטפל בה "על-המקום", תקלה באלטרנטור דורשת הגעה למוסך.

נורת מצבר דולקת בנסיעה – זה מה שצריך לעשות

כשנדלקת נורת מצבר ברכב, מומלץ לעצור בצד במקום בטוח ולכבות את הרכב על מנת לבצע את הבדיקות:

בדיקת המצבר – הדבר הראשון שנבדוק אותו כשנדלקת לנו נורת מצבר הוא המצבר. נסתכל על תאריך הייצור על מנת לוודא שלא חלפו יותר משנתיים מיום היצור שלו, ונסקור אותו ויזואלית – המצבר צריך להיות שלם ונקי, ללא עיוותים, ללא סדקים וללא קורוזיה או אבנית בחיבורים. במידה ומדובר במצבר חומצת עופרת, ניתן לפתוח את התאים על מנת לוודא שהם לא ריקים או יבשים.

בדיקת האלטרנטור – אם בדיקת המצבר עברה בהצלחה, תוכלו לבדוק את האלטרנטור אך באופן בסיסי ביותר, כיוון שמדובר ברכיב שרק חשמלאי מוסמך יכול לבדוק לעומק. בדקו את הרצועה שמחברת את האלטרנטור למנוע הרכב – הרצועה צריכה להיות מתוחה, ללא סימני בלאי, יובש או סדקים. במידה וגם האלטרנטור נראה תקין לעין, תוכלו לבדוק את החיווט שבין האלטרנטור למצבר.

בדיקת חיווט – לא שבדקנו את תקינות המצבר והאלטרנטור, נבדוק את מה שמקשר ביניהם – החוטים המקשרים בין המצבר לאלטרנטור הם אלה המעבירים את הזרם החשמלי. עקבו אחר החוטים ובדקו האם הם רופפים, קרועים או שיש בהם קורוזיה.

לא הצלחתם לעלות על מקור הבעיה? המעיטו בחשמל ברכב

במידה ובאף אחת מהבדיקות אתם לא מזהים בעיה – זה בסדר. קרוב לוודאי שאינכם חשמלאים מוסמכים, ולא תמיד במבט עיניים ניתן לזהות בעיות עמוקות במצבר או באלטרנטור. מומלץ לכבות את החשמל ברכב – לרבות מזגן ורדיו – ולהמשיך בנסיעה למוסך הקרוב ובלבד שהוא במרחק של עד 5 דקות נסיעה; מעבר לכך – הרכב פשוט יעצור בזמן הנסיעה והאירוע עלול להפוך למסוכן. במידה והרכב עצר, אפשר למצוא פתרונות אחרים לפני שמזמינים גרר בעלות של מאות שקלים.

שירות של טכנאי מצברים עד אליכם

נורת המצבר תפסה אתכם תוך כדי נסיעה? עצרו בצד במקום בטוח, וחפשו, ממש כאן אצלנו, טכנאי מצברים קרוב אליכם לפי המיקום שלכם. תוכלו לבחור להגיע אליו במידה והוא נמצא במרחק נסיעה קצר, או להזמין אותו להגיע אליכם. טכנאי מצברים מקצועי ידע להבחין האם מדובר בבעיה במצבר או באלטרנטור, ובמידת הצורך – להתאים עבורכם מצבר חדש ולבצע עבורכם את ההחלפה. כלל טכנאי המצברים המוצעים לשירות באתר הינם טכנאים מוסמכים ומקצועיים, המחזיקים במצברים מתוצרת החברות האמינות והבטוחות בעולם.