למה הרכב לא מניע לי?

מערכת המצבר | 29 בדצמבר 2020 | זמן קריאה: 01:38 דק'

נכנסת לרכב, הכנסתם את המפתח לסוויץ' – אבל הוא משמיע קולות חנוקים במקרה הטוב, או פשוט לא מגיב במקרה הרע. כן, התרחיש הזה תופס אותנו במצבים הכי לחוצים – בדרך לעבודה, אחרי עצירה בדרכים או בדיוק כשצריך לאסוף את הילדים. המחשבה הראשונה שעולה בראש במצב שבו האוטו לא מניע היא שצריך להזמין גרר ולשלם מאות שקלים עוד לפני שהמוסכניק פתח את מכסה המנוע, ואם אפשר אז להתרוצץ ולחפש כבלים לרכב כדי להרוויח עוד מספר שעות של נסיעה – עד העצירה הבאה. אך האמת היא שהפתרון פשוט יותר. הסיבות לרכב לא מניע קשורות ברובן לבעיה בחשמל – החל ממצבר הרכב ועד למקרה של בעיות קודן לרכב. כיצד עולים על הסיבה שבגללה הרכב לא מניע ואיך מטפלים בה?

הרכב לא מניע – מה יכולה להיות הסיבה?

כאמור, רכב לא מניע מעיד על בעיית חשמל. אלו הן הבעיות הנפוצות ביותר:
מצבר תקול או גמור – במרבית המקרים בהם הרכב לא מניע, מדובר במצבר תקול, מרוקן או שסיים את חיו. זה יכול לפגוש אותנו אחרי מספר ימים ללא הנעה של הרכב או כשהשארנו בטעות את האורות דולקים, ואפילו סתם כך, בבוקר – כשרוצים לצאת לעבודה וללא סיבה ברורה. במקרה כזה, נסו להיזכר מתי לאחרונה החלפתם את המצבר שלכם. אם חלף פרק זמן של שנתיים פחות או יותר – זה סימן לכך שהגיע הזמן להתחדש. במקרה של מצבר ותיק, הזרמת אנרגיה למצבר באמצעות כבלים כבר לא תסייע, ואם כן – זה קרוב לוודאי יעזור עד לעצירה הבאה.

סטרטר תקול – הסטרטר, שהוא המתנע של הרכב – הוא החלק שמופעל על ידי המפתח כשמסובבים אותו. לעיתים הוא מתקלקל. במקרה כזה לרוב לא יהיה מנוס מהגעה למוסך שכן מדובר בתיקון שאינו יכול להתבצע בשטח.

אלטרנטור תקול – אם תהיתם לעצמכם מי נותן את הכוח לקופסה הקטנה הקרויה מצבר – אז בדיוק לשם זה קיים ברכב אלטרנטור, שנמצא במנוע ומשמש להטענה של המצבר. במקרים מסוימים המצבר בסדר גמור ואפילו חדש, אך האלטרנטור לא מזרים לו את הכוח הדרוש לו. מקרה זה גם הוא דורש להגיע למוסך.

קודן תקול – סיבה נוספת שעשויה לגרום לכך שלא ניתן יהיה להניע את הרכב היא בעיות קודן לרכב. כן, דווקא המכשיר הקטן הזה ששומר על הרכב שלכם מפני גניבות, עלול לעמוד לכם לרועץ בזמן הלחוץ ביותר, על אף שאתם מקישים את הקוד הנכון.

מה לעשות כשהרכב לא מניע?

הדבר הראשון שמומלץ לבדוק, כבר ליד הרכב, הוא את המצבר שלכם – ברוב המקרים של רכב שלא מניע הוא האחראי. פתחו את מכסה המנוע והביטו על המצבר – אם בנקודות החיבור שלו יש קורוזיה או אבנית, ואם חלפו שנה וחצי ויותר מתאריך היצור שלו, ככל הנראה זו הסיבה. תוכלו לנסות להניע את הרכב באמצעות כבלים, אך כדאי לקחת בחשבון שאם המצבר סיים את תפקידו בעולם – הנעתו באמצעות כבלים יכולה לעזור לנסיעה אחת בלבד, אם בכלל, והרכב שלא מניע יכול לפגוש אתכם בסיטואציה אחרת בה תצטרכו להזמין גרר. במידה ומדובר ברכב ידני ולא אוטומטי – ניתן לנסות לדחוף אותו קדימה מספר מטרים כדי להניע אותו.

שירות של מצבר עד הבית – וקרוב אליכם בדרכים

רובנו מתייחסים למצבר כאל איזה חלק נידח ברכב, אלא שבלעדיו פשוט לא ניתן לנסוע. אם נתקעתם עם רכב לא מניע – בבית או בחוץ – זה לא סוף העולם. בדיוק בשביל זה "המצבר" כאן. אנו מזמינים אתכם, בחיפוש מהיר, לאתר טכנאי מצברים מורשה לפי המיקום שלכם ולבחור האם להגיע אליו למוסך או להזמין אותו אליכם לנקודה בה אתם נמצאים.